2HA SZŐLŐBIRTOK ÉS PINCÉSZET

DJI_0919.jpg
 
2ha.jpg
2ha3.jpg
 

2HA Szőlőbirtok és Pincészet

Ha a 2HA kapuját nyitva találod, Török Csaba valószínűleg otthon van, és éppen valahol tevékenykedik a szőlőben, vagy a teraszon. Nyitvatartás nincs, csak bejelentkezés, de ha az arrajárónak szerencséje van, olyan borkóstolót kap a tanúhegyek és a Balaton alkotta díszletek között, hogy soha nem felejti el. A 2HA egyszemélyes, szenvedélyes vállalkozás, melynek mozgatórugói a kísérletezés, a teremtés, és a nem titkolt öntörvényűség. A tulajdonos-borász inkább a fejlődésben hisz, mint a konvenciókban, a tanulás mellett fontos a folyamatos újratervezés. Talán nem véletlen, hogy nála talált otthonra a Toszkánából ismert szőlőfajta, a Sangiovese is, ami itt, a Szent György-hegy déli lejtőin, a víztükörről visszaverődő napsütésben, a vulkanikus talajon legalább olyan jól érzi magát, mint Olaszországban.

Pedig a történet minden cikkben azzal kezdődik, hogy Csaba csak lovakat akart tartani a Balaton-felvidéken. A Káli-medencéből gyakran lovagolt a Szent György-hegy felé, ismerős volt neki a környék.  Jelenleg is szomszédja, Sanyi bácsi szerepe nem elhanyagolható: ő szólt telefonon Csabának 2002-ben, hogy eladó a mellette lévő telek. Csaba szinte látatlanban, azonnal igent mondott. A területtel azonban szőlő járt, nem is kevés. Főleg Olaszrizling, és egy kis Kékfrankos. Lovak és legelő nem, borászat annál inkább formálódott – a panorámás, először egy, majd kettő, végül négy hektáros déli lejtők szőlőért és borért kiáltottak. Csaba pedig fejet hajtott. Na nem volt ez olyan nehéz, hiszen a borok iránti rajongás már adott volt – elsősorban a toszkán vörösborok izgatták. Ha teheti, ma is évente többször fordul meg arrafelé, van, hogy csak elugrik egy napra hogy megnézze, hol tart ott éppen a szőlő, de konzulense, Alfredo Tocchini is ellátogat hozzá a hegyre évente kétszer, Toszkánából, hogy végigkóstolják a tételeket.

„A borászat indulását 2003 májusára teszem, ekkor ültettük saját magunk az első tőkéket. Eredetileg egy hordó vöröset, és egy hordó fehéret akartam csinálni, nem volt cél a kereskedelmi termelés” – mondja. Az első saját telepítés 300 tőke Toszkánából származó Sangiovese volt, pont egy hordóra lett volna elég. „Nagyon tetszett az a vörösbor, az az íz, amit Toszkánában kóstoltam, más volt, mint a Magyarországon bevett francia fajták vörösborai. Tudtam, hogy jó hegyen lenne a Szent György-hegyen” – mondja. A többi már szinte történelem, a 300 tövet még sok ezer követte. Megszületett a Sangiovese kísérleti ültetvény, de még 10 év kellett ahhoz, hogy a fajta bekerüljön az országos fajtajegyzékbe. A belőle készített – és a 2HA-os látogatásnál kötelező vörösbor – azóta is Tabunello néven kerül forgalomba. 

Nem csak ez nem változott. Csabánál a kezdetek óta konzekvens a címkehasználat és fajtaösszetétel is – a Sangiovese mellett Olaszrizling, Szürkebarát, valamint Merlot, Cabernet franc és Shiraz is terem a birtokon. „Ezen a vidéken kell hogy legyen az embernek rizlingje, hogy legyen összehasonlítási alap. Aztán, ha valaki ezt megkóstolja, és érzi a különbséget, kipróbálja a felsőbb kategóriás vöröseket is” – mondja. Szigorú terméskorlátozással dolgoznak a földeken, nála két tőkéből lesz átlagosan egy üveg bor.

A 2HA története egy következetes, lassú építkezés sok-sok kísérletezéssel és élethosszig tartó tanulással. Annál is inkább, hogy Csaba a borászkodást főleg könyvekből tanulta, ehhez jött az ismerősök tapasztalata, a külföldi tanácsadók és a sok kóstolás. Az első évben 50 liter bor készült, aztán 100 és így tovább, mindig egy kicsivel több, a kis lépték pedig jó hátteret adott a tanuláshoz. Természetesen az utat szegélyezi néhány elrontott tétel, de ez nem szégyen, Csaba utoljára nemrég öntött ki egy 2018-as Shiraz tételt, de mint mondja, ebből is tanul az ember. „Apámnak volt szőlője. Adott egy könyvet, azt elolvastam, kikupáltam magam, mint kiskerti szőlész. Aztán elolvastam a komplett irodalmat, ráakadtam nagyon praktikus külföldi kiadványokra, aztán az olasz ismerősök révén fejlődtem tovább.  Önképzéssel 100 pontból 90-ig eljuthat az ember szerintem a borászatban. Sok külföldi szakirodalmat olvasok, ebben a szakmában legkésőbb 3-4-5 évente történik valami kisebb forradalom technológiában, alapelvekben, elgondolásban. Ezeket mindig lekövetem” – mondja.

Csaba mostanában az első magyar olívaolajjal is bekerült a hírekbe, igaz, ez egyelőre inkább szerelemprojekt: a közösségi olajszüret után házi módszerekkel egyelőre 2 liter olaj készült. Azt meséli, Toszkánában és a mediterrán vidékeken megszokott, hogy a szőlő mellett olívafákat is tartanak és olajat készítenek, bogyót tesznek el. Csabának jelenleg pár tucat fája van, van, amelyik több százéves. Otthon érzik magukat a Szent György-hegyen!

Mottó: „A koncepció az volt, hogy nagyon jó minőségű borokat készítsek, amikben hiszek, és a borok majd megtalálják a fogyasztójukat” 

NE HAGYD KI!

• Tabunello

• Courage

• Olaszrizling

CÍM • GPS koordináták :46.8339833°, 17.4556833° • Waze és Google maps-ben szerepel a 2HA Szőlőbirtok és Pincészet

ELÉRHETŐSÉG • +36 30 203 3039 • www.2ha.hu • info@2ha.hu

NYITVATARTÁS • Előre egyeztetett időpont szerint.

 
 
2ha 7.jpg
2ha 4.jpg