A Balaton-felvidék leghangulatosabb boros gasztró rendezvénye.

szent györgy hegy

A természet, az ember és a bor hármas egysége

title pic szgh.JPG

ÜDV A HEGYEN!

Számunkra a világ legkülönlegesebb szegletében jársz, ahol a természet és a borok iránt táplált szenvedélyünk az ősi vulkanikus tanúhegy múltjából táplálkozik, és ahol a bor nem csak munkánk gyümölcse, hanem közösségünk alapvető építőeleme.

Természet

A Szent György-hegy számunkra a legkülönlegesebb tanúhegy a Balaton-felvidék ősi múltját őrző hegyei között. Pont annyira van távol a parttól, Tapolcától, és úgy általában mindentől, hogy csak azok találnak el ide, akik valami igazán egyedit keresnek. A Szent György-hegyen minden borászat és borász külön egyéniség, mégis, minden itt készült borban érezhető a természetközeliség mellett a különleges terroir, mely tartalmat és mélységet ad a tételeknek.
Az alapkőzet a Pannon-tenger üledékéből származik. Erre a rétegre 3-4 millió évvel ezelőtt a vulkánkitörések révén bazaltrétegek és tufarétegek szilárdultak. A tanúhegy, mint bazaltsapka a környezet lepusztulásakor emelkedett ki a vidékből. Ha ma túrázunk a hegyen, több helyen rátalálhatunk a jellegzetes bazaltoszlopokra, bazaltorgonákra. A vulkanikus-üledékes talaj és első-sorban a déli rész kiemelkedő napsütéses óraszáma különleges tartalmat és zamatot ad az itt készült boroknak. Érdemes nekiindulni a hegynek és felfedezni a természeti szépségeket: az Országos Kéktúra is keresztülvezet a hegyen, a tetőn található kilátó és piknik pontról az összes tanúhegy és a Tapolcai-medence is belátható, és jó időben ellátni a Somlóig és a Hegyestűig is.

Ember

Talán a hegy, talán a különleges atmoszféra, talán a mediterrán hangulat teszi, hogy különleges és izgalmas embereket sodort ide a szél, érdekes történetekkel és múlttal.

Így egy igazán multikulturális közeg jött létre a hegyen, ahol olykor több nyelven folyik egyszerre a társalgás. A bor és a szőlő szeretete és tisztelete a ragasztóanyag, mely mindannyiunkat összeköt származástól, kortól, nemtől függetlenül. Van itt londoni-magyar indiai konyhákban tanult DJ, lett design-elméleti kutató, Kanadából hazatelepült építész-borász, német nemesi családból származó erdész-borász, budapesti reklám-taposómalmot feladott programszervező, informatikai céget natúrborokra cserélő szenvedélyes szakember, vagy épp multit otthagyó országos hírű pék.

És persze olyan helyiek, akik generációk óta építik a hegyet és tartják a kapcsolatot a szőlővel, a természettel, és segítenek az újonnan érkezőknek.

A beszélgetések és a találkozások itt a bor köré fonódnak: borteraszokon, lugasok alatt, szőlősorok végében találsz ránk és a hegy boraira.

Bor

A Szent György-hegy egy tradicionális szőlőhegy. Itt még nem vették át az uralmat a házak, a hegy látképét a szőlősorok uralják. Fehér szőlők közül elsősorban Olaszrizling, Rajnai Rizling, Kéknyelű, Pinot Gris (Szürkebarát), Sauvignon Blanc terem itt. Kék szőlőfajtákat is találni a hegyen, mint a Cabernet Sauvignon, a Kékfrankos, a Csókaszőlő, a Pinot Noir, vagy az izgalmas Sangiovese. A borászok nagy része kíméletes módon, organikus és bio módon műveli a területeket. A szőlő és a környezet tisztelete, a fenntarthatóság, a lehető legtermészetesebb hozzállás itt minden borászat filozófiájának része. Az organikus és bio borok mellett kénmentes natúrborokat is találni a hegyen.

Érdemes nekiindulni és felfedezni a hegy borászatait, mert a számos ismert pince név mellett kisebb, feltörekvő és értéket előállító borászatot is találni. A Szászi Pince, a Bencze Családi Birtok, a Hóbor Pince, a Gilvesy Pince, a Pap Wines, a Killer Pince, a 2HA, a Horváth Pince, a Kiss Pince nevek biztosan sokaknak ismerősen csengenek, különleges borokat találni az Angyal Pincénél, a Magashegy Pincénél vagy épp Hoffmann József és Földi Bálint pincéjében is.

 

Borászatok

DJI_0464.jpg

A Szent György-hegy egy tradicionális szőlőhegy. Itt még nem vették át az uralmat a házak, a hegy látképét a szőlősorok uralják. Fehér szőlők közül elsősorban Olaszrizling, Rajnai Rizling, Kéknyelű, Szürkebarát terem itt. Kék szőlőfajtákat is találni a hegyen, mint a Cabernet Sauvignon, a Kékfrankos, a Csókaszőlő, a Pinot Noir, vagy az izgalmas Sangiovese. A borászok nagy része kíméletes módon, organikus és bio módon műveli a területeket. A szőlő és a környezet tisztelete, a fenntarthatóság, a lehető legtermészetesebb hozzállás itt minden borászat filozófiájának része. Az organikus és bio borok mellett kénmentes natúrborokat is találni a hegyen.

kiss-pince.JPG
DSC_5679.png
A7R00234.jpg

 látvány

View 3.jpeg

A hegy nevét az egykoron a lábánál állt Szent György-kápolnáról kapta. Számos monda fonódik össze itt Szent Györggyel és a sárkány legendájával, de az egyik legkedveltebb túra célpontot, a télen-nyáron hideg barlanghasadékot is sárkány-liknak hívják. Minden évszakban sok itt a kiránduló, tökéletes túrákat lehet tervezni a hegyre a kisebb útvonalaktól a körtúrákig. Útbaejtve a Kaán Károly turistaházat, az Oroszlánfejű kutat, a Lengyel kápolnát, a Tarányi Présházat, a Kőkapu bazaltoszlopait, az Emmaus kápolnát, a Szent Kereszt Felmagasztalása-kápolnát, és persze a hegy borászatait. Az Országos Kéktúra is keresztülvisz a hegyen. A panoráma kilátópontból látszik a Badacsony, Szigliget, Balatonederics, a Tapolcai-medence, a Csobánc, a Gulács, a Hegyestű, a Haláp, tiszta időben Somló, és persze a Balaton.

Üdvözlünk a Szent György-hegyen! Ismerj meg minket és látnivalóinkat!