BENCZE BIRTOK

DJI_0147.JPG
 
IMG_7605.jpg
IMG_2904.jpeg
IMG_1199.jpg
 

Bencze Birtok

A Szent György-heggyel való találkozás sok borász számára volt sorsfordító, Bencze István is az ilyen történetek közé tartozik: talán nem véletlen, hogy ez a hegy vonzza a merész, újító szemléletű embereket. A Bencze Birtok alapítója gyerekként imádta a természetet, fiatalként egy időre elrabolta a számítógép és a programozás, de egy éjszaka a Szent György-hegyen elég volt ahhoz, hogy, ahogy ő mondja, rájöjjön: “nem éri meg máshol lakni”. A gépelésből azóta kétkezi munka, a négy falból természetközeli életmód, a kis szőlőterület iránti vágyból hivatás és borászat lett, és a kísérletező kedv nem hogy megmaradt, még nőtt is az évek alatt.

Együtt, a természettel

Bencze István és borászata mindenképp pionír szemléletben, hozzáállásban, a natúrborok iránti szenvedélyben és elötelezettségben, Magyarországon különösen. István itthon is és külföldön is elismert a natúr borok világában, borai számos organikus és natúr borokat forgalmazó külföldi borbár és vinotéka polcán is helyet kaptak.

Mostanra 18 hektáron gazdálkodnak a Szent György-hegy értékes dűlőiben, csak saját művelésű szőlőt dolgoznak fel. 2013-tól István itt is él, sokszor látni a szőlőben, vagy ahogy éppen kutyájával, Csetével, a vizslával sétál. 

A szőlőt a természet iránti alázattal művelik a Bencze Birtokon, a lehető legkevesebb beavatkozással: hagyva, hogy a természet tegye a dolgát, nem megerőszakolva a termést. Ebben persze a hibalehetőség is benne van és az is, hogy minden év és évjárat más ls más lesz. Éppen ez benne az izgalmas. Az odafigyeléshez persze az is hozzátartozik, hogy követik a holdnaptárt, kártevők ellen zsurló-, csalán-, kamillateát használnak, és István, a szőlősgazda rengeteget járkál a területen, a sorok között, egyenként ismeri a tőkéket. Ezek után szinte természetes, hogy a szüret is kézzel történik, semmilyen gép nem helyettesítheti a gondos kezeket és az odafigyelést.

Natúr borok és szemlélet

A borászat elsődleges céljai közé tartozik, hogy megmutassa az egyedülálló vulkanikus terroirt és újra felfedezze az elfeledett ősi magyar szőlőfajtákat, illetve azokat a fajtákat, melyek különösen otthon vannak a borvidéken. István abban hisz, hogy minimális beavatkozással tudja a maximumot kihozni az alapanyagból, derítetlen, szűretlen borokat készítenek, ma már kén hozzáadása nélkül. Unikális íz és energia árad minden korty Bencze borból. Mind a szőlőben, mind a pincében szigorú szabályok szerint történik a munka, a fejtéshez a gravitációt hívják segítségül, és fontosnak tartják, hogy az alapanyagot borrá válásáig minél kevesebbszer mozgassák: a palackozással együtt összesen maximum háromszor. 2014 őszétől biodinamikus módon művelik a dűlőket. Minden területük organikus és biodinamikus minősítésű, Demeter certifikált.

Fő fajtáik a Rajnai rizling, a Furmint, a Kéknyelű, a Hárslevelű, a Kék bakator, a Chenin Blanc és a Pinot Noir. Hisznek benne, hogy az őshonos magyar fajták mind egyéniségek, és még jobban meg tudják mutatni a terroirt.

 

“A bortermelő dolga nem a borkészítés, hanem hogy asszisztáljon a természetnek.”

VAGY

“Nem a bortermelő készíti a bort. Ő csak asszisztál a természetnek.”

 

NE HAGYD KI!

  • Riesling 18 (rajnai rizling)

  • Atlas 18 (Pinot Noir)

  • Furmint 19

 

CÍM: 8265 Hegymagas, Mókus krt. (vagy 1054/19 hrsz)

WEB: http://www.benczebirtok.hu

https://www.facebook.com/BenczePince

https://www.instagram.com/benczebirtok/ 

ELÉRHETŐSÉG: info@benczebirtok.hu +36 30 212 7288

NYITVATARTÁS: minden péntek és szombat 14-18

 
 
170601 Furmint Photo Bencze Pince Portrék 008.jpg
IMG_0465.jpg
E4B0BD9C-2CCB-464C-BEE6-77F1492E4825 (1).jpg