NYÁRI PINCE

DSC_5569.png
 
IMG_20200602_131601.jpg
lugas.jpg
borospoh†r.jpg
 

Nyári Pince

Aki valaha járt a Nyári Pince lila akác lugasa alatt – különösen a virágzáskor, mikor minden lilába borul – és megivott legalább egy pohár bort, az egészen biztosan már kapott egy szeletet az időtlenségből. A Szent György-hegy egyik ikonikus családi pincészete nem csak a borok miatt különleges: talán innen élvezhetjük a legmagasabbról a kilátást a borteraszok közül. A pince története 1978-ra nyúlik vissza, a Nyári család ekkor kezdett el a hegyen szőlőműveléssel és borkészítéssel foglalkozni – ma a második és harmadik generáció egyengeti a birtok útját, Nyári Ödön és lánya, Nyári Emese, valamint Emese párja, Gyula. Ödön inkább az értékesítésért felel, Emese a szőlőmunkákat irányítja. A pincében pedig próbálnak közös döntéseket hozni. A Nyári birtok hatalmas és bővülő érték, ahol mindenki kiveszi a részt a munkából.

A birtok központját, a hegy déli oldalán található présházat id. Nyári Ödön vásárolta. Az ő szőlő és bor iránti szeretete ragadt át fiára, aki 1994-ben elkezdte felújítani a régi házat és korszerű feldolgozót, illetve pincét épített. A kezdeti lépéseket gyors fejlődés követte. Bővült a fajtakínálat, nőttek a területek és bővült a pince is. A hagyományok tisztelete mellett alkalmazzák a modern technológiákat is, így hozva ki a legtöbbet a boraikból. A kínálatban többek között megtalálható az Olaszrizling, a Szürkebarát, a Rajnai rizling, de a helyi fajta a Kéknyelű is. A pince egyik különlegessége a Hárslevelű, ami évről évre nagy sikereket hoz Nyáriéknak és a kóstolása nélkül nem szabad innen elmenni. 2009-ben adták át az új pinceágat, melyben helyt kapott egy bortrezor, egy 60 fős kóstoló és egy ászoktér. 9,5 hektáron gazdálkodnak a hegy déli, keleti és nyugati oldalán.

“A Szent György -hegy boraiban nagy potenciál rejlik, melyet -szerintünk- a fahordós érleléssel lehet leginkább érvényre juttatni.” - véli Ödön. - „Az ászoktér ugyanakkor egy nagy „játszótér” is, sokat kísérletezgettünk, főleg eleinte, hogy melyik bornak mennyi érlelés tesz jót. Mennyi ideig maradjon hordóban- első vagy sokadik töltésű hordóba rakjuk-e, csak érleljünk vagy erjesszünk is hordóban...”

A borkészítés szenvedélye szerencsére a harmadik generációra is átragadt, Nyári Emese úgy meséli, hogy 15 évesen, egy korty izgalmas vörösbor után döntött úgy, hogy ő is borász lesz. A szüretek, a közös munka és evés-ivás mindig összehozta a családot, ezek a vidám emlékek máig elevenen élnek benne.

“Nem tudom mikor borzongtam bele először a Szent György-hegy festményszerű látványába, a nyári levegő szőlőillatába, de az érzés máig is tart. Hosszú volt az út, mire az otthonom lett e táj, de már a részévé váltam, Édesapámtól teljesen átvéve a "szülői felügyeletet" a szőlő felett” – mondja.

A kóstolóhelyiséget ma is egy félméteres pincekulcs nyitja, benne a papa régi présével és a pince története szempontjából fontos ereklyékkel. 

„Integrált szőlőtermesztést folytatunk- meséli Emese- környezetbarát technológiákat alkalmazunk, odafigyelünk a hasznos élő szervezetekre, ugyanakkor megvan az a lehetőség is, hogy a betegségekkel szemben mindenképpen meg tudjuk védeni a szőlőt. Úgy gondolom, hogy ahhoz, hogy jó bort tudjunk készíteni maximálisan oda kell figyelni a szőlőre, hiszen a végeredmény nagy része itt dől el!

Boraik több helyen is megtalálhatóak Budapesten és környékén, Keszthelyen és Szombathelyen, de  természetesen legjobban a pincénél élvezhetjük őket. Májustól szeptember végéig minden délután 2 és 6 óra között tartanak nyitva. Előzetes bejelentkezés alapján azonban egész évben várják a csoportokat 6 illetve 8 boros kóstolóikra.

NE HAGYD KI!

• Hárslevelű

• Kéknyelű

• Chardonnay

CÍM • Nyári Pince Kft. 8265, Hegymagas, Hrsz. 881.° • Google maps-ben szerepel a Nyári Pince

ELÉRHETŐSÉG • Nyári Ödön +36 30 9423174 / info@nyaripince.hu • www.nyaripince.hu

NYITVATARTÁS • Májustól szeptember végéig minden nap nyitva tartanak

Május 1-juli 8 14:00-18:00-ig

Juli 9-aug 28 13:00-20:00-ig

Aug 29-okt 3 14:00-18:00-ig

 
 
_DRO3749.jpg
DSC_1681.JPG
IMG_20190910_073609.jpg
_MG_5336.jpg